Coaching jest zatem formą radzenia sobie z trudnościami i problemami, a także sposobem na rozwój i doskonalenie. Osoby korzystające z pomocy coacha, są właśnie tymi, które potrafią poradzić sobie w świecie pełnym zmian i niepewności. Pamiętaj, że dla coacha zawsze jesteś OK, a fakt, że chcesz pracować nad sobą i zmieniać swoje życie na lepsze świadczy o Twojej sile i mądrości.
W codziennym życiu napotykamy wiele problemów i trudności, z którymi radzimy sobie samodzielnie. Mamy wiedzę o świecie i doświadczenie, które podsuwają nam gotowe rozwiązania różnych sytuacji. Możemy też poradzić się bliskich i skorzystać z ich doświadczenia. Bardzo często są to sposoby skuteczne. Wiemy jak rozmawiać z panią na poczcie, żeby nie burczała. Umiemy uspokoić szefa, kiedy się wścieknie. Potrafimy przekonać partnera do wyjazdu w góry zamiast nad morze. Zdarza się jednak, że dotychczasowe zachowania okazują się niewystarczające, nie działają lub przestały działać, a bliscy nie są w stanie podsunąć dobrego dla Ciebie rozwiązania. W takiej sytuacji, kiedy nie wiesz co zrobić, żeby rozwiązać problem, a chcesz to zrobić - warto skontaktować się z coachem. W czasie coachingu odnajdziesz sedno problemu, a coach pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które będzie zgodne z Twoimi przekonaniami i wartościami.
Jeśli masz trudności z rozliczeniem podatku lub wyborem auta bez skrępowania zwracasz się z prośbą o pomoc do księgowego, rzeczoznawcy lub innej osoby zajmującej się tematem profesjonalnie. Słuchasz, wyciągasz wnioski i podejmujesz działanie. Jeśli chcesz zmienić swoje życie, osiągnąć sukces i spełnić marzenia, a nie wiesz jak to zrobić samodzielnie - skonsultuj się z kimś, kto zajmuje się tym zawodowo, skontaktuj się z coachem.
Często klienci nie wiedzą czy ich problem można rozwiązać w czasie coachingu, dlatego wielu coachów – sama stosuję to rozwiązanie – oferuje możliwość spotkania i konsultacji (bezpłatnie) zanim podjęta zostanie decyzja o współpracy. W czasie takiego spotkania klient może dowiedzieć się czy ta forma pracy jest dla niego najlepsza i czy pomoże mu rozwiązać problem, a co najważniejsze - może poznać coacha i sprawdzić, czy jest to osoba, która budzi zaufanie i chęć współpracy.
Innym czynnikiem, który często powstrzymuje ludzi od skorzystania z coachingu, jest przekonanie, że coachem może być tylko ekspert w danej dziedzinie. Czyli coachem księgowego może być tylko jeszcze lepszy księgowy. Coachem prezesa, może być tylko inny człowiek, który był lub jest prezesem. Coachem przedsiębiorcy – tylko przedsiębiorca z sukcesem na koncie. Tymczasem coaching nie polega na udzielaniu porad (a tego spodziewalibyśmy się od takich autorytetów), ale na poszukiwaniu przez klienta własnej ścieżki, własnej strategii działania. Rolą coacha jest zadawanie pytań, rolą klienta udzielanie sobie odpowiedzi. Coach dba o to, żeby myśli klienta biegły we właściwą stronę, ale to klient wie czego chce i co jest dla niego najlepsze. Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się jak wprowadzić firmę na giełdę i posłuchać opinii specjalisty – zapytaj eksperta. Ekspert dostarczy gotowe rozwiązania. Coach pomoże Ci odnaleźć Twoje własne. Jako coach nie muszę się znać na prowadzeniu wielkiej firmy. Bo też nie tego będę Cię uczyć. Nauczę Cię jak rozwiązywać poszczególne trudności, dzięki czemu staniesz się lepszym szefem prowadzącym wielką firmę, rodzicem, partnerem, człowiekiem. To Ty samodzielnie podejmiesz decyzje i kroki w kierunku realizacji swoich zamierzeń. Ty samodzielnie sprostasz wyzwaniu. Ty osiągniesz sukces.
Wiele osób, z którymi rozmawiałam obawiało się kosztów coachingu. Ceny, które można znaleźć w Internecie wahają się w bardzo szerokim spektrum (od 100zł za godzinę w górę, nawet do 500zł za godzinę). Wysokość ceny ustalana jest przez samego coacha i zazwyczaj na jej wysokość mają wpływ posiadane doświadczenie i certyfikaty potwierdzające kompetencje. Posiadanie certyfikatów, oznacza, że kwalifikacje coacha są potwierdzone przez instytucje kształcące i zrzeszające coachów, może to mieć również wpływ na cenę świadczonych usług. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wielu znakomitych coachów nie posiada certyfikatów ani innych dokumentów potwierdzających kwalifikacje - w tym przypadku najlepszą rekomendacją są opinie wcześniejszych klientów. Jeśli zastanawiasz się jakiego coacha wybrać dla siebie – skorzystaj z bezpłatnych konsultacji i zaufaj swojej intuicji. Dobry coach to taki, który słucha, zadaje pytania i nie ocenia. Jest otwarty na kontakt z ludźmi, ale dyskretny. Jeśli poczujesz, że chcesz pracować z tą właśnie osobą – znalazłeś/aś swojego coacha.
Coaching to zazwyczaj 6 – 8 spotkań, które odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie. Jak pisałam wcześniej, każde spotkanie trwa około 1,5 godziny. Oznacza to, że całość zajmuje między 9 a 12 godzin. Jeśli przemnożymy to przez stawkę godzinową coacha, to kwota może wydawać się znaczna i bliska cenie szkolenia. Warto w tym miejscu pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze coaching jest formą indywidualną, dzięki czemu cała uwaga coacha skoncentrowana jest na kliencie (w przypadku szkolenia, trener pracuje z całą grupą). Całość procesu podporządkowana jest indywidualnym potrzebom klienta i może on być dowolnie modyfikowany - co jest niewykonalne podczas pracy grupowej. Dwie powyższe cechy coachingu powodują, że jest on zdecydowanie skuteczniejszy niż szkolenie. Dodatkowo proces uczenia się w przypadku coachingu jest rozłożony w czasie na kilka do kilkunastu tygodni, co pozwala na wprowadzenie zmian i ich utrwalenie. Właśnie dlatego korzyści z coachingu odczuwane są nawet długo po jego zakończeniu.
Coaching jest w Polsce zjawiskiem ciągle nowym i mało znanym. Jednak jego skuteczność została dowiedziona przez lata praktyki w krajach wysoko rozwiniętych. Moje własne doświadczenia również pokazują, że dzięki współpracy z coachem można odnieść sukces w życiu zawodowym i osobistym. Jest to proces, dzięki któremu możesz poprawić swoje relacje z innymi, przygotować się do dużych zmian w Twoim życiu i przejść przez nie bez stresu, możesz zwiększyć skuteczność swojego działania i spełnić swoje marzenia. Podstawowe pytanie brzmi – czy chcesz, żeby Twoje życie było lepsze?
Autorka artykułu jest właścicielką firmy Pro Indygo.
Anna Winiecka - Trener , Coach
Tel.: + 0 48 607 554 371
awiniecka@proindygo.pl
wSukience.pl | polityka prywatności kontakt |