Autorka artykułu jest właścicielką firmy Pro Indygo.
Obalamy mity na temat coachingu
Jestem coachem i pracuję z ludźmi, którzy chcą zmienić swoje życia na lepsze. W czasie rozmów z moimi klientami spotkałam się z różnymi przekonaniami na temat coachingu. Wiele z nich często się powtarzało i miało charakter powszechnej opinii, choć opinie te nie do końca były zgodne z prawdą. Rozmowy te zainspirowały mnie do napisania tego artykułu, w którym chciałabym obalić mity, które narosły wokół tej, jak się okazuje nowej i mało znanej w Polsce, formy doskonalenia zawodowego i rozwoju osobistego.
Coaching jest jedną z form indywidualnego uczenia się. Celem jest zazwyczaj podniesienie jakości życia i kompetencji zawodowych. Polega na wydobywaniu z osoby uczącej się drzemiącego w niej potencjału i rozwijaniu go. Są to spotkania dwóch osób: coacha i klienta (w ten sposób zwyczajowo określa się osoby uczestniczące w coachingu). Zazwyczaj sesje takie trwa 1,5 godziny. W tym czasie klient i coach szukają rozwiązania konkretnego problemu klienta. To klient decyduje, które ze swoich problemów chce poruszyć i rozwiązać. Może to być na przykład stres związany z przygotowaniem prezentacji przed dużą grupą ludzi, zmiana pracy lub trudności w porozumieniu się z bliskimi. Coaching opiera się na założeniu, że to klient najlepiej wie, co jest dla niego dobre i to klient decyduje, które z wielu omówionych rozwiązań zastosuje w praktyce. W czasie pomiędzy sesjami klient wprowadza zmiany w swoim życiu, a na kolejnym spotkaniu omawia z coachem skutki swojego działania. Następnie pod lupę brana jest kolejna trudność. I tu znów obie strony szukają optymalnego rozwiązania, które klient może wykorzystać w swoim życiu. Coaching jest więc sposobem na cykliczne rozwijanie swoich umiejętności i rozwiązywanie problemów. Za każdym razem analizowany jest bardzo konkretny i stosunkowo wąski obszar, dzięki czemu rozwiązania są trafne i łatwe do wprowadzenia. Na kolejnych spotkaniach rozwiązywane są po kolei wszystkie problemy. Taka metoda „małych kroków”, ale prowadzona systematycznie, pomaga przejść przez bardzo silne zmiany, trudności bez stresu i lęku. Coaching z powodzeniem może być stosowany w przypadku, kiedy nasze życie staje do góry nogami – na przykład postanawiamy rzucić pracę na etacie i otworzyć własną firmę, a także w sytuacji kiedy chcemy spokojnie i systematycznie rozwijać swoje umiejętności – na przykład lepiej zarządzać pracownikami lub łatwiej zawierać nowe znajomości.
W dalszej części artykułu zamieściłam najczęstsze przekonania na temat coachingu, z którymi z spotkałam się w czasie swojej dotychczasowej pracy. Każde takie przekonanie - a najczęściej mit, uzupełniłam o komentarz wypływający z doświadczenia zarówno mojego, jak i innych coachów.
Jak wspomniałam wyżej, coaching jest indywidualną formą doskonalenia umiejętności, które są kluczowe w naszym życiu. Umiejętności te wykorzystywane są przez każdego z nas niezależnie od tego czy jesteśmy przedsiębiorcami, pracownikami, partnerami w związku czy rodzicami. Z coachingu może skorzystać każdy niezależnie od wieku, wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Moje doświadczenie pokazuje, że umiejętności zdobyte w czasie coachingu, klienci wykorzystują w całym swoim życiu, niezależnie od tego czy zdecydowali się na life czy bussines coaching (life coaching dotyczy rozwoju osobistego, business coaching rozwoju zawodowego) . Jako ludzie jesteśmy spójną całością, niezależnie od tego czy akurat rozmawiamy z szefem czy z partnerem, dlatego obie te formy uczenia się mocno się przeplatają i wiążą ze sobą. Umiejętności interpersonalne są uniwersalne i posługujemy się nimi we wszystkich obszarach naszego życia. Jeśli nauczysz się asertywnie odmawiać, to możesz wykorzystywać tę umiejętność w pracy, w domu i na poczcie.
Przekonanie, że coaching jest przeznaczony dla kierowników wysokiego szczebla najprawdopodobniej wynika z faktu, że w chwili obecnej w Polsce najczęściej właśnie ta grupa korzysta z usług coachów. Natomiast prawda jest taka, że każdy kto chce zmienić swoje życie na lepsze, niezależnie od tego czy zmiana ta miałaby dotyczyć życia osobistego czy zawodowego, może skorzystać z coachingu i osiągnąć sukces.
Pracowałam z przedstawicielami wielu zawodów i szczebli, i wniosek jest jeden – rozwijać się może każdy z nas, jeśli tylko tego chce, a korzyści osiągane przez klienta zależą od jego determinacji a nie statusu społecznego czy finansowego. Jeśli jesteś nauczycielem, pracownikiem biurowym, rodzicem, studentem, początkującym przedsiębiorcą, kobietą czy mężczyzną – coaching jest dla Ciebie. Jedyny „warunek” jaki musisz spełnić, to chęć zmiany siebie i swojego życia na lepsze.
Wśród wielu osób panuje przekonanie, że z pomocy coacha korzystają tylko osoby, które nie radzą sobie z pracą lub sytuacją w życiu osobistym. Przekonanie to jest prawdziwe tylko częściowo – z coachingu korzystają zarówno osoby, które sobie nie radzą, ale również te, które chcą radzić sobie jeszcze lepiej. Coaching pomaga rozwiązywać problemy, wtedy gdy takie istnieją. W czasie rozmów z coachem klient ma możliwość spojrzenia na problem z dystansu i znalezienia dobrego dla siebie sposobu jego rozwiązania. W sytuacji, kiedy klientowi brakuje wiedzy lub umiejętności, na przykład w zarządzaniu czasem, coach jest źródłem informacji i pomaga klientowi przećwiczyć nowe sposoby działania i zachowania. Przykładem sytuacji w której warto skorzystać z coachingu jest chroniczny brak czasu lub trudności w porozumiewaniu się ze współpracownikami lub bliskimi.
Bardzo często jednak praca z coachem wykorzystywana jest do określenia potencjału klienta i wzmocnienia jego najmocniejszych stron. Coaching jest więc procesem wydobywania wartości i doskonalenia umiejętności, które klient już posiada. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy chcesz lepiej zarządzać swoim zespołem, mieć więcej czasu na realizowanie swoich pasji, lepiej dogadywać się z partnerem i skuteczniej radzić sobie ze stresem.
wSukience.pl | polityka prywatności kontakt |