Co to znaczy asertywność?

Czy asertywność jest zła?

Wiele z nas, słysząc słowo „asertywność”, odruchowo się krzywi. Asertywność kojarzy się z zachowaniami takimi jak agresja, egoizm, wyrządzanie komuś przykrości. Asertywność to jakaś bliżej nieokreślona nowoczesność, coś jakby z Zachodu, z amerykańskiej psychologii. Coś zupełnie nie polskiego i obcego. Coś „nie dla nas”. My jesteśmy miłe, uprzejme, normalne. Asertywność jest dla tych dziwnych.


Asertywność a traktowanie siebie


Psycholog Nathaniel Branden definiuje asertywność w taki sposób:

„Asertywność oznacza szanowanie własnych pragnień, potrzeb, wartości i poszukiwanie właściwych form wyrażania ich w życiu codziennym”.


Jest więc w tej definicji jakaś przyjaźń do siebie. Dobre traktowanie siebie.

A czy my szanujemy własne pragnienia?

Czy szanujemy własne wartości?

Czy szanujemy własne potrzeby?

Czy może odpuszczamy? Usuwamy się w cień? Czy nieśmiałość albo wyrachowanie nie powstrzymują nas, kiedy chcemy powiedzieć „ja tak nie uważam!”? Czy niechęć przed konfrontacją zamyka nam usta, kiedy chcemy powiedzieć „ten dowcip mnie nie bawi?”.


Branden pisze dalej, że „asertywność to gotowość do stawania w swojej obronie, to otwarte bycie tym, kim jestem. […] Być asertywnym, to żyć autentycznie, mówić i działać zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami”. Zaznacza również, że nie jest to ani rozpychanie się łokciami, ani deptanie innych.  


Asertywność a okoliczności


Jeśli chcemy być sobą, nie kryć się przed innymi z tym, jacy jesteśmy – czasami z naszą wrażliwością, zaangażowaniem, stanowczością czy poglądami – róbmy to, żeby potem nie mieć poczucia, że zdradziłyśmy siebie. Że znów miałyśmy coś na końcu języka, ale się nie odważyłyśmy. Nie zawsze nawet trzeba używać słów. Czasem wystarczy uśmiech, lub jego brak. Wspierające lub karcące spojrzenie. Nie w każdych okolicznościach trzeba i nawet można używać słów. W chęci pozostania autentyczną, należy też uwzględnić innych. Ale to chyba wszystkie wiemy. Asertywność to nie tylko umiejętność powiedzenia „nie” w stanowczy, ale uprzejmy sposób. Asertywność to czasem też umiejętność przełamania nieśmiałości, żeby w ogóle się odezwać. Żeby powiedzieć komuś coś miłego, żeby kogoś wesprzeć, żeby zgłosić jakiś pomysł.


Asertywność a mówienie „nie”


Czasem te dwa pojęcia są mylone. Asertywność wymaga myślenia i świadomości. Asertywność to wybór tego, co dla mnie naprawdę dobre. Wiele osób, w których zagnieździły się różne lęki, i które mają dość godzenia się na wszystko, bezmyślnie mówi „nie”. To „nie” pada zanim jakakolwiek myśl przeleci im przez głowę. Mówienie „nie” bezmyślnie i na opak okolicznościom nie jest asertywnością. Jest to jakaś chęć bronienia siebie, swojej „niepodległości”, ale w gruncie rzeczy jest to robienie sobie na złość. Tak często zachowują się nastolatki. Czasem ludzie zatrzymują się na mówieniu „nie”. Innymi słowy – wiedzą, czego nie chcą, ale nie mają pojęcia, czego chcą. Aby coś zrobić, budować – także swoją osobowość i „niepodległość” – słowo „nie” należy zastępować dążeniem do pozytywów.


Asertywność a działanie i marzenia


Dążenie do pozytywów to dążenie do działania. Jeśli o czymś marzymy, jeśli wyznajemy jakieś idee, jeśli umiemy się za nimi opowiedzieć – to pięknie. To już jest pierwszy krok do świadomego, autentycznego życia. Ale jeśli zatrzymamy się na etapie marzeń i myśli, nie przeżyjemy życia tak jak chcemy, a jedynie je przemarzymy. Do prawdziwej asertywności potrzebne jest jeszcze działanie. Tak samo nieautentyczne będzie, jeśli będziemy się opowiadać za szczerością – ale pozostanie to tylko w sferze słów, a same się na szczerość nie zdobędziemy. Jeśli będziemy się opowiadać za szacunkiem dla każdego człowieka, a bić czy poniżać będziemy własne dzieci – nie będziemy autentyczne i asertywne. Inni dojrzą brak spójności między naszymi słowami a działaniem.


Asertywność a moje życie




selkar.pl  
Asertywność wyraża się również w tym, dla kogo lub czego żyjemy. Jeśli żyjemy dla kogoś (męża, dzieci) lub czegoś (kościoła, pracy) to nie żyjemy dla siebie. Uzależniamy się od osób i okoliczności. Nie wyobrażamy sobie życia bez kogoś, bez czyjejś pomocy, obecności. Nie chodzi mi o to, żeby być samotnikiem i spełniać tylko swoje zachcianki czy nie angażować się w związki, wręcz przeciwnie! Chodzi mi o wzięcie odpowiedzialności za siebie, swoje wybory, swoje życie. Chodzi mi o to, żeby nie czekać, aż inni spełnią nasze „najskrytsze marzenia” i powiedzą nam to, co chcemy usłyszeć, aż nas dowartościują. Chodzi o to, żeby odważnie powiedzieć sobie, czego chcemy, czego od życia oczekujemy i zacząć to realizować. Nie obracać się na „co o mnie pomyśli mama” albo „moje dzieci tego nie zaakceptują”. Żyjmy dla siebie, a nie po to, żeby spełniać oczekiwania innych. Asertywność to życie w zgodzie za sobą.


Wszystkim, chcącym żyć asertywnie, polecamy książkę 6 filarów poczucia własnej wartości Nathaniela Brandena. Jest to wspaniała lektura, która może zdecydowanie polepszyć jakość naszego życia. Książka - wytrych. 


podobne teksty

Inspiracja – sposób na przełamanie bezczynności!
Ogarnęła cię nuda? Wpadłaś w marazm? Nic ci się nie chce, ale masz wyrzuty sumienia, że jesteś bezczynna? Chcesz zmienić coś w swoim życiu, ale nie wiesz, jak zacząć? Wiem, co ci potrzebne. Inspiracja.
czytaj »
 
Jak łatwo i skutecznie rzucić palenie?
Wielu ludzi uważa, że palenie papierosów jest sexy, pozawala się odprężyć, że jest zupełnie niewinnym nałogiem i że nie można go rzucić. Wielu też mówi, że pali, bo lubi. Coś ci powiem, nikt nie pali, bo lubi. Pali, bo musi. Palenie papierosów to uzależnienie narkotykowe i dlatego palacz czuje się dobrze, tylko wtedy, gdy zapala papierosa. Kiedy go kończy – już mu jest źle, już by chciał odpalać następnego.
czytaj »
 
Prawo jazdy też dla kobiet!
Ja się do tego nie nadaję...Tak myśli wiele osób. Nie tylko Ty. Ale przekonanie ta nie ma uzasadnienia. To tyko przekonanie, które szybko można zmienić, mówiąc sobie „A właściwie czemu nie? Warto chociaż spróbować!”. Właśnie tak. Nawet jeśli nie masz teraz samochodu, to przecież kiedyś możesz go kupić, a jak będzie ci potrzebny – po prostu pożyczyć.
czytaj »
 
Zadbana kobieta
Wiele kobiet bardzo dba o swoje ciało i swoją urodę – chodzą do kosmetyczek, na zabiegi, co wieczór wklepują kremy przeciwzmarszczkowe. Jednak często dbanie o siebie kończy się na dbaniu o ciało. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć „ty wstrętna głupia babo, jak mogłaś zrobić coś tak idiotycznego?”. A zwracanie się do siebie w taki sposób z dbaniem o siebie nie ma nic wspólnego.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Kiedy staniesz się kobietą sukcesu?
Jesteś już kobietą sukcesu? A lubisz w ogóle słowo „sukces”? Dla mnie słowo „sukces” przez długi czas było pojęciem z telewizji i kolorowych magazynów.
 
Ubezpieczenia – na wszelki wypadek...
Podstawowym zadaniem ubezpieczenia jest rozdzielenie dwóch nieszczęść, np. wypadku i utraty zdrowia oraz - utraty pieniędzy. Czasem warto o tym pomyśleć!
 
Prawo jazdy też dla kobiet!
Chcesz mieć prawo jazdy? Robisz prawo jazdy? Jesteś kobietą? To świetnie! Coraz więcej kobiet jeździ po polskich drogach. Ty też możesz.
 

psychologia

Czy masz wpływ na własne życie?
Frankl był więźniem obozu śmierci w nazistowskich Niemczech. Jego rodzice, brat i żona zginęli w obozie. W tych okropnych okolicznościach odnalazł wolność.
 
Porzucone marzenia
Kiedy jesteśmy dziećmi, snucie marzeń, wyobrażanie sobie różnych rzeczy, jest dla nas stanem naturalnym. Lubimy to robić. To świetna, uskrzydlająca zabawa!
 
Totalny dół i jak z niego wyjść
Jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
 

zdrowie

Aktywność fizyczna - jak ją pokochać?
Dlaczego się tak przed nią wzbraniamy? Dlaczego – tak trudno zmobilizować się i pójść na aerobik, na basen czy po prostu pobiegać wkoło domu?
 
Woda
Zdrowa woda życia doda. Prawda stara jak świat. A jak jest naprawdę?
 
Co to jest wellness?
Spotykam się z tym słowem, zwłaszcza w zestawieniu: wellness, fitness, spa. O ile fitness i spa zadomowiły się w naszym języku, o tyle wellness jest zagadką.
 

partner

Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
Zdrada - to słowo brzmi strasznie!
Dlaczego słowo „zdrada” brzmi tak strasznie? To okropnie być tą zdradzoną osobą. Zdrada jest przedstawiana jako koniec świata. Ale czy naprawdę nim jest?
 
10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 

dziecko

Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle?
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 

uroda

Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 
Czy kolagen pozwoli zachować ci młodość?
Kolagen – białko młodości. Kolagen jest białkiem, naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm.
 
Cosmelan – sposób na plamy i przebarwienia
Cosmelan - sposób na plamy i przebarwienia skóry twarzy, dłoni, przedramion. Koniec z bezskuteczną walką z plamami i przebarwieniami skóry.
 

horoskop

Bliźnięta
Bliźnięta opętane są twórczą pasją, poznawaniem świata i ludzi. Często wprost z imprezy trafiają wprost do laboratorium. Robota pali im się w rekach, z tym że …
 
Horoskop dla Pani Baran
Pani Baran to nadaktywna indywidualistka o porażającej sile woli. Pani Baran jest zdecydowana, silna, konkretna i nie sposób ją złamać. Jest wojowniczką.
 
Lew
Lew, podobno jak Byk, najczęściej jest znany i lubiany. Chociaż znają go prawie wszyscy, lubią głównie nauczyciele. Lew często lubi się wymądrzać, co irytuje
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie